Презентація "Історія села Черповоди"

  У далекому 1894 році в селі Черповоди було побудовано приміщення церковно-приходської школи на садибі, де розміщалася церква і будинок сільського священика. Основним предметом того часу в школі був „Закон Божий”, який викладав сільський священик А. Гов’ядовський.  Дітям давалися елементарні поняття з граматики і арифметики. В цьому глинобитному будинку тоді навчалося 40 - 50 дітей під наглядом одного вчителя. 

В 1912 році було побудовано земством нове приміщення на три  класні кімнати і учительську квартиру. З цього часу в школі працювало три – чотири вчителя і навчалося біля ста учнів. В роки радянської влади освіта стає доступною для всіх.

Після революції і до 1934 року в селі функціонувала початкова школа в якій навчалося 150 - 180 учнів і випускники  четвертих класів  продовжували освіту в селі Рижавка.

У голодні роки 1932 — 1933 роки при школі пра­цювала їдальня. Всі діти харчувалися, а той  хто доб­ре вчився, одержував  додаткову порцію.

В 1934 році  школа була перетворена в семирічну.

З 1941 по 1944 роки  у селі діяв німецький окупаційний режим і школа не працювала. В цей період в приміщенні школи була розміщена  німець­ка конюшня.

Вчителі і учні школи героїчно боролися з ворогом відстоюючи незалежність рідного краю . У 1944 році  навчання у школі було відновлено.

Відгриміла війна, посту­пово загоювалися рани, відбудовувалося село, до мирної праці та навчання поверталися наші земляки.

У 50 — 60 роках у школі вже працювало 25 вчите­лів.

У 1956 році школі було надано статус середньої.  Її першим директором був  Азаров Сергій Азарович.

Минали роки, зростало село, дітей шкільного віку ставало дедалі більше. Приміщення  школа не могло прийняти таку кількість дітей, довелося організувати навчання в дві зміни. Педколектив поставив перед сільською радою питання  про  добудову  ще кількох класних кімнат.

 І ось нарешті  у 1956-1958 рр. було добудовано п’ять класних кімнат . Це забезпечило можливість   однозмінного навчання. А  з 1975-1976 н.р. була реорганізована  в восьмирічну .

 В 1993 році розпочато будівництво нової школи, яке в 1994 році було заморожено.

Не можна не оточити ореолом поваги осіб, котрі працювали для спільного блага, залишивши добрий слід своєю громадською діяльністю і тим заохочували до продовження ними розпочатого, зробленого, влаштованого.

Сьогодні — це вже історія, яка творилася тисячами людських доль, тими, хто вчився в її за­тишних стінах, наполег­ливою, творчою, відда­ною працею педагогів: Рахнянського Корнія Каленовича.,  Ткачука Ніфонта Семеновича, Ткачук Явдокії Костянтинівни, Рахнянської  Євгенії Корніївни, Борбич Варвари Савівни, Перенчук Ніни Вікторівни, Байдюка Андрія Харитоновича, Цоколенка Валерія Івановича, Зозулі Василя Гавриловича, Панченка Леоніда Сергійовича, Дідурик Галини Петрівни, Кольби Ніни Григорівни, Квітченко Валентини Іванівни, Довгополої Людмили Олексіївни,  Деренюк Тетяни Олександрівни, Печенюк Тетяни Іванівни,  та багатьох інших, хто своєю невтомною працею сіяв зерна мудрості, знань для своїх вихованців.

Протягом багатьох років  Черповодівська школа посідала призові місця серед шкіл району в пре­дметних олімпіадах, твор­чих конкурсах, спортив­них змаганнях, художній самодіяльності.

За період функціону­вання навчального закладу близько 700  учнів отримали атестати про середню освіту, близько 700 учнів  отримали свідоцтва про семирічну освіту, близько 500 учнів – про неповну середню освіту.

 Кажуть, що школа по­чинається з директора. Саме на його плечі лягає тягар всіх буденних справ, саме від його муд­рості, відповідальності залежить добре ім'я шко­ли, її майбутнє.

Гарну згадку у пам'яті  випускників різних років залишили директори:      

  • Корній Каленович Рахнянський,
  • Олександр Іванович Семко,
  • Олександр Євдокимович Лютинський,
  • Федір Захарович Чеканюк,
  • Сергій Азарович Азаров,
  • Ніфонт Семенович Ткачук
  • Петро Констянтинович Дученко,
  • Володимир Петрович Ігнатюк,
  • Василь Гаврилович Зозуля,
  • Любов Петрівна Коваленко, 
  • Леонід Сергійович Панченко,
  • Галина Петрівна Дідурик,
  • Василь Іванович Білоус,
  • Романенко Микола Борисович
  • Романенко Лідія Василівна
  • Олійник Оксана Володимирівна

 Кожен із них — це яскрава особистість.

Згадують, що  Азаров Сергій Азарович був не тільки талановитим вчителем, а й мудрим директором. Йому були властиві дипломатич­ність, добропорядність. За­вдяки його старанням, напо­легливості, умінням спів­працювати з усіма людьми було добудовано  п’ять класних кімнат.

Не забувають учні та жителі села директора  Зозулю Василя Гавриловича. Людяність, врів­новаженість, гуманний підхід поєднувалися в ньому з висо­ким професіоналізмом вчи­теля біології та трудового навчання. За час його керівництва в школі було побудовано котельну та  зроблено централь­не водяне  опалення.

Панченко Леонід Сергійович, як талановитий учитель, умі­лий організатор, започаткував демократичні стосунки у колективі, нові технології навчання і виховання. Справедливість, відчуття толерантності, ви­сока комунікабельність, вимогливість, невпинний пошук нового — основні риси цієї людини.

Тепле слово хочеться сказати про жінку-директора Галину Петрівну Дідурик. Завдяки її старанням і напо­легливості було встановлено на харчоблоці електроплити,  прокладено каналізацію. Галина Петрівна продовжила справу свого діда та матері. Дід - Рахнянський Корній Каленович працював у нашій школі вчителем  географії, біології, історії  та був директором школи. Мати - Рахнянська Євгенія Корніївна, 32 роки пропрацювала в  школі вчителем початкових класів.

    Учні школи – вчителі:

  • Ніна Олександрівна Косаринська – директор Дубівської школи.
  • Микола Олександрович Кольба – вчитель Дубівської школи.
  • Катерина Володимирівна Буртак (Шуляк) - директор Кіровоградської школи.
  • Антоніна Валентинівна Римар (Славінська) – директор Ладижинської школи – інтернат.
  • Валерій Станіславович Квітченко – вчитель Маньківської школи.
  • Оксана Миколаївна Квашук (Олійник) – директор Рижавськаї школи.
  • Рябокобилюк Віта Володимирівна – завуч Рижавської школи.
  • Антоніна Петрівна Байдюк (Кущ) – вчитель Черповодівської школи